Ciekawostki o nieśmiertelnikach

Autor: | Kategoria: BlogKomentarze

Ciekawostki o nieśmiertelnikachZbiór najważniejszych dat i ciekawostek o nieśmiertelnikach. Specjalnie dla tych, którzy interesują się militarnymi blaszkami przygotowaliśmy wpis, w którym zebraliśmy typowe a także te nietypowe fakty z historii i całej genezy nieśmiertelników. Zapraszamy do lektury i do komentowania.
 
 
 

Pierwsze nieśmiertelniki

Nieśmiertelnik z wojny secesyjnejMilitarne Dog Tagi po raz pierwszy pojawiły się w USA, podczas wojny secesyjnej w 1865 roku. Wówczas były noszone tylko przez niektóre oddziały wojsk amerykańskich. Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym wpisie o Historii nieśmiertelników na świecie.

 

Nieśmiertelniki nie tylko z metalu

Gumowe nieśmiertelnikiBlaszki z danymi osobowymi żołnierzy na dobre wprowadzono w armiach świata podczas I Wojny Światowej (a w armii USA już w 1906 roku). Jednak tylko amerykanie wówczas stosowali metalowe Dog Tagi. Dla przykładu w Armii Czerwonej podczas II Wojny Światowej żołnierze nosili drewniane kapsuły z zamkniętymi w środku karteczkami, na których wypisane były najważniejsze dane wojaków. W historii możemy spotkać także gumowe nieśmiertelniki (kapsuły z gumy).

 

Konwencja Genewska – armie muszą stosować identyfikację żołnierzy

Artykuł 17 Konwencji Genewskiej wprowadzony 12 sierpnia 1949 roku nakazuje wprowadzenie identyfikacji żołnierskiej we wszystkich armiach świata. Co prawda nieśmiertelniki były już spotykane dużo wcześniej, ale Konwencja Genewska jako pierwsza formalnie nakazała stosowanie identyfikacji żołnierzy. Co więcej, wprowadzone zmiany nakazują po dzień dzisiejszy poszanowanie zwłok poległych na polu bitwy i doprowadzenie do ustalenia tożsamości żołnierzy oraz godne ich pochowanie.

Poprzednie konwencje humanitarne (Haska z 1907 roku oraz Genewska z 1927 roku) tylko połowicznie wzmiankowały o konieczności poszanowania zmarłych żołnierzy i ich przymusowej identyfikacji. Dopiero Artykuł 17 Konwencji Genewskiej nakazał armiom świata stosowanie podwójnych blaszek nieśmiertelników i formalnie pokazał, jak wykorzystać nieśmiertelniki na polu bitwy.

 

Dwie jednakowe blaszki nieśmiertelnika

Dlaczego nieśmiertelniki składają się z dwóch jednakowych blaszek? Jedna zostawała zawsze przy ciele żołnierza, a druga była zrywana i służyła do identyfikacji. Zwykle po odbyciu wszystkich formalności, blaszka była wysyłana do rodziny poległego żołnierza. Model dwóch blaszek wprowadziła Konwencja Genewska, aczkolwiek już wcześniej armie amerykańskie i polskie stosowały ten rodzaj podwójnych nieśmiertelników. Model ten zachował się po dzień dzisiejszy.

Co ciekawe, w polskiej armii (ale także w wielu armiach świata) podczas walk, zabierano jedną blaszkę nieśmiertelnika od poległego żołnierza, a drugą wkładano do ust – dzięki temu blaszka była chroniona przez kości czaszki i możliwa do znalezienia nawet po ekshumacji zwłok.

 

Jeńcy wojenni również nosili nieśmiertelniki

Jeńcy wojenniCzy wiecie, że nieśmiertelniki służyły i służą nie tylko żołnierzom? Jeńcy wojenni również nosili metalowe blaszki z wybitymi danymi (numerami identyfikacyjnymi). Głównie stosowane przez Niemców podczas II Wojny Światowej. Po podpisaniu konwencji międzynarodowych, Niemcy byli zmuszeni prowadzić ewidencję jeńców wojennych. Dopiero w 1941 roku zamieniono nieśmiertelniki na tatuowane na piersi numery. Niemcy zerwali tym samym pakt o humanitarnym traktowaniu jeńców. Co ciekawe, ZSRR również stosowało podobną ewidencję więźniów, przy czym w Radzieckich obozach nigdy nie korzystano z metalowych identyfikatorów – tam tatuaże były od początku.

 

Medyczne nieśmiertelniki

Medyczny nieśmiertelnikW USA do dziś stosuje się model czerwonych nieśmiertelników. Są one przeznaczone dla lekarzy, pracowników szpitali, ratowników i oczywiście pacjentów. Zawierają najważniejsze informacje personalne, numery lekarskie i oczywiście informacje o specjalizacji. Medyczne nieśmiertelniki prócz czerwonego koloru, są także większe (specjalne wybijane karty medyczne). W wielu szpitalach i przychodniach stosuje się typowy model medycznych nieśmiertelników, które wielkością przypominają te wojskowe.

Medyczne nieśmiertelniki są odpowiednikiem polskich kart lekarskich. Noszą je nie tylko lekarze, ale także cywile. To właśnie na nich wybijane są numery ICE, alergie lub inne ważne dla zdrowia i życia pacjenta informacje, które lekarze biorą pod uwagę.

 

Organizacje zwracające nieśmiertelniki

Dog Tag ReturnW Ameryce zawiązały się specjalne organizacje (zwane Dog Tag Return), które zwracają weteranom zaginione nieśmiertelniki. Najstarszy wrócił do weterana wojennego po 45 latach. Organizacje zajmują się szukaniem Dog Tagów głównie w Wietnamie. Ostatni został zwrócony dla weterana Jimmy’ego Heether’a, który odzyskał swój militarny identyfikator po 45 latach od zakończenia służby.

 

 

Mamy nadzieję, że te ciekawostki przybliżyły Wam nieco genezę nieśmiertelników. Historia tworzona jest cały czas!

Zamów nieśmiertelnik z własnym tekstem!