Historia nieśmiertelników na świecie

Autor: | Kategoria: BlogKomentarze

historia niesmiertelnikowW pierwszym branżowym wpisie naszego sklepu chcemy przedstawić Wam historię nieśmiertelników – tą wojenną historię. Wszystko zaczęło się od 1865 roku, kiedy podczas wojny secesyjnej wybijano pierwsze, metalowe nieśmiertelniki. Prekursorami tego systemu identyfikacji były wojska amerykańskie. Historia nieśmiertelników pokazuje jednak, iż nie pojawiły się one od razu w całej armii USA. Podczas wojny secesyjnej stosowano je tylko w nielicznych oddziałach armii.

Nieśmiertelniki na dobre wprowadzono w 1906 roku. Wtedy pojawiły się we wszystkich oddziałach armii amerykańskiej. Metalowe blaszki z wybitymi danymi żołnierzy spopularyzowała także I Wojna Światowa. Jednak nieśmiertelniki nie zawsze miały formę metalowych blaszek wiszących na kulkowym łańcuszku na szyi żołnierzy. Podczas II Wojny Światowej Armia Czerwona zaopatrywała swoich żołnierzy w drewniane i gumowe kapsuły, w których zamykane były karteczki z najważniejszymi danymi żołnierza.

 

Po co wprowadzono nieśmiertelniki?

Na to pytanie odpowiada Artykuł 17 Konwencji Genewskiej (wprowadzony w życie 12 sierpnia 1949 roku), który tyczy się zapewnienia żołnierzom godnego pochówku w razie śmierci. Bardzo ważny jest zapis o indywidualnym grzebaniu osób zabitych na froncie. Aby sprostać tym wymaganiom, armie całego świata musiały wprowadzić systemy identyfikujące żołnierzy – tu najlepszym sposobem okazały się nieśmiertelniki. Notabene tego systemu identyfikacji używa się również we współczesnym wojsku. Metalowe blaszki, nawet podczas pożaru lub innych bolesnych aktów zgonów pozwalały zidentyfikować ciało (co ciekawe, tylko metalowe – drewniane i gumowe nie zdały egzaminu).

 

Dlaczego oryginalnie zestaw nieśmiertelników składa się z dwóch identycznych blaszek?

Na to pytanie również odpowiada historia i Konwencja genewska. Kierując się jej przepisami, żołnierz musiał zostać pochowany przynajmniej z jedną blaszką. Druga służąca do identyfikacji została wysyłana dla rodziny (już po zidentyfikowaniu ciała). Jeżeli żołnierz poległ na polu walki, ocalali żołnierze zabierali jedną blaszkę, drugą zostawiając przy ciele. Dlatego w armii wybija się dwie blaszki z identycznymi danymi na każdej z nich.

Zamów nieśmiertelnik z własnym tekstem!