Kilka słów o historii nieśmiertelników w ZSRR i ówczesnej Rosji. Rosyjskie nieśmiertelniki – wzory i historia począwszy od I Wojny Światowej aż po czasy współczesne. Zapraszamy do lektury!
Początek rosyjskich nieśmiertelników
Z chwilą wybuchu I Wojny Światowej rosyjscy (a raczej carscy) żołnierze nie mieli żadnego systemu identyfikacji. Rozporządzenie dotyczące identyfikacji żołnierzy weszło w życie 24 stycznia 1917 roku. Pierwsze rosyjskie nieśmiertelniki przypominały pudełka – na wzór austriackich identyfikatorów. Blaszki miały wymiary 50x33x4 mm. Identyfikator składał się z dwóch połówek, które stanowiły zamknięcie dla kartki z danymi żołnierza. To właśnie na kartkach spisywano najważniejsze dane.
Pierwszy rosyjski nieśmiertelnik zawierał na kartkach następujące dane:
Imię i nazwisko żołnierza
Rok i miejsce urodzenia
Datę wstąpienia do służby
Wyznanie
Numer szwadronu lub pułku/batalionu
Medaliony z kartkami identyfikacyjnymi noszono na zwykłych sznurkach lub tasiemkach pod mundurem. Niestety rewolucja bolszewicka pokrzyżowała szyki rosyjskiej armii, dlatego nie wszyscy żołnierze zostali objęci przymusową identyfikacją.
Rosyjskie nieśmiertelniki w latach 1917-1942
Znów powtórzyła się historia – tym razem identyfikacji pozbawieni byli żołnierze Armii Czerwonej, którzy na początku nie byli w żaden sposób identyfikowaniu. Rozkaz przymusowej identyfikacji wprowadzono w życie dnia 14 sierpnia 1925 roku. Niestety mimo rozkazów, nieśmiertelniki często pojawiały się i znikały – taka sytuacja trwała aż do 1941 roku.
Dopiero 15 marca 1941 roku wprowadzono standard rosyjskich nieśmiertelników i odświeżono ich wygląd. Nie na długo, gdyż ebonitowe fiolki (kapsuły), w których znajdowały się dwie drukowane kartki z danymi żołnierza wycofano z obiegu już w 1942 roku. Co ciekawe, nieśmiertelniki żołnierze mieli nosić w prawej kieszeni spodni. Produkowano także specjalne fiolki z uchem do zawieszenia na szyi.
Współczesne rosyjskie nieśmiertelniki
Typowy wygląd nieśmiertelników jako blaszek wprowadzono w Rosji dopiero w 1957 roku. Wtedy wydawany był tylko oficerom. Blaszki z tamtego okresu miały kształt owalu o wymiarach 45×26 mm.
Dopiero w 1995 roku Armia Federacji Rosyjskiej wprowadziła dekret, który zapewniał żetony (zastępcza nazwa nieśmiertelników w Rosji) także szeregowcom, chorążym i podoficerom.
Na współczesnych rosyjskich nieśmiertelnikach wybija się tylko imię i nazwisko (w niektórych przypadkach tylko inicjały) oraz numer żołnierza.
Zamów nieśmiertelnik z własnym tekstem!
Dodaj komentarz