Nieśmiertelniki w USA – historia i wzory

Autor: | Kategoria: BlogKomentarze

Amerykańskie nieśmiertelnikiDziś skupimy się na nieśmiertelnikach USA, które zapoczątkowały erę identyfikacji żołnierzy i wniosły bardzo wiele do historii zarówno Stanów zjednoczonych, jak i całego świata. Podamy wzory wybicia oraz pokażemy, jak amerykańskie Dog Tagi ewoluowały na przestrzeni lat.

USA jako pierwsze na świecie zaczęło wykorzystywać identyfikację żołnierzy. Pierwsze nieśmiertelniki pojawiły się już podczas wojny secesyjnej w 1865 roku – więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym pierwszym artykule Historia nieśmiertelników na świecie.

Jednak pierwsze próby identyfikacji żołnierskiej nie były zbyt owocne. Tylko nieliczni żołnierze posiadali identyfikatory – co więcej, były one bardzo prowizoryczne. Podczas wojny secesyjnej żołnierzom przypinano do mundurów zwykłe karteczki z wypisanymi danymi identyfikującymi. Nieliczni posiadali metalowe blaszki. Nie było wówczas obowiązku identyfikacji, stąd niejasne i różne formy militarnych identyfikatorów w USA.

Much Hadham WW2 Camp

 

Regulaminowe wprowadzenie nieśmiertelników do armii USA

Nakaz regulaminowego noszenia nieśmiertelników wprowadzono dokładnie 20 grudnia 1906 roku. Wówczas w militarne życie Stanów Zjednoczonych wszedł zapis nakazujący żołnierzom noszenia nieśmiertelników. Były to aluminiowe blaszki na łańcuszku kulkowym o długości 50 centów. Pierwsze identyfikatory obejmowały dane: imię i nazwisko, stopień, kampanię, korpus oraz pułk. Na początku żołnierze nosili tylko po jednej blaszce. Po 10 latach (w 1916 roku) zmodyfikowano zapis o nieśmiertelnikach i dodano do kompletu drugą blaszkę, którą można było zerwać na polu bitwy (obecnie w armii USA komplet również składa się z dwóch blaszek).

Kolejna zmiana odnośnie amerykańskich Dog Tagów przyszła w 1918 roku, kiedy do kompletu danych dopisano indywidualny numer seryjny. Numer ten pojawiał się na blaszkach USA aż do 1969 roku, kiedy to zamieniono go na numer ubezpieczenia społecznego.

 

II Wojna światowa i wojna w Wietnamie

Dużym przełomem w historii amerykańskich nieśmiertelników była II Wojna Światowa i wojna w Wietnamie. To właśnie wtedy do armii wprowadzono stalowe nieśmiertelniki (zastępując aluminiowe blaszki). Identyfikatory Dog Tag były owalne. Te, które były wykorzystywane podczas II WŚ miały delikatne wcięcia – służyły one do podtrzymania w maszynie wybijającej. Obecnie wcięcia zniknęły. Już podczas operacji w Wietnamie żołnierze USA nosili nieśmiertelniki na łańcuszkach kulkowych – jednym dłuższym i drugim krótszym. Ten styl przetrwał do dziś.

Co więcej, właśnie podczas operacji w Wietnamie wprowadzono gumowe silencery, czyli gumy wyciszające. Powód był prosty – zniwelowanie dźwięków, które wytwarzały obijające się o siebie blaszki. Na zdjęciu poniżej prezentujemy przykład amerykańskich blaszek z czasów II Wojny Światowej:

USA Dog Tag z 2 wojny swiatowej

 

Współczesne Dog Tagi USA

Od ponad 30 lat amerykańskie nieśmiertelniki nie zmieniły się. W latach 80-tych jedyną zmianą było rozpoczęcie wybijania znaków od dołu (znaki wypukłe). Takie blaszki są o wiele bardziej czytelne, niż te wybijane ze znakami wklęsłymi – właśnie takim stylem wybijamy blaszki oferowane w naszym sklepie.

Wracając jednak do Dog Tagów – obecnie komplet to 2 blaszki ze stali nierdzewnej, 2 łańcuszki kulkowe i 2 silencery. Jeżeli chodzi o wzory wybicia – tu nie ma jednego, uniwersalnego wzoru (jak w armii Polskiej czy innych armiach świata). Armia USA pod kątem nieśmiertelników dzieli się na oddziały zwykłe i Marines (zupełnie inaczej, niż ma to miejsce w Polsce – zobacz Historię polskich nieśmiertelników i wzory wybicia).

 

Wzór wybicia współczesnych nieśmiertelników USA:

Dog Tag

Nazwisko

Dog Tag

Imię, inicjały żołnierza

Dog Tag

Numer ubezpieczenia

Dog Tag

Grupa krwi

Dog Tag

Wyznanie

USA Dog Tag

 

Wzór wybicia Dog Tagów dla Marines:

Dog Tag

Nazwisko

Dog Tag

Imię, inicjały żołnierza, grupa krwi

Dog Tag

Numer ubezpieczenia

Dog Tag

USMC (symbol wykorzystywany przez Marines), rozmiar maski gazowej

Dog Tag

Informacja o alergiach i wyznaniu

Dog Tag Marines

 

Mamy nadzieję, że zainteresował Was ten kawałek historii odnoszący się do amerykańskich nieśmiertelników.

Zamów nieśmiertelnik z własnym tekstem!